Előző cikkünk témája a penész és a penészesedés volt, ma viszont egy olyan témát boncolgatunk, amely a penészesedés hátterében állhat, és ez nem más, mint a beázás. A beázás sajnos egy olyan probléma, mely bárkivel előfordulhat, pláne akkor, ha valaki panel lakásban lakik. Sokan nem tudják, mi áll a hátterében, mit kell tenniük és hogyan tehetünk ellene, ezért ebben a 2 részes cikksorozatban ezekre a kérdésre fogunk választ adni:
- Talajvíz
Ha egy épület falán egy bizonyos magasságig vizes a fal, és nem a ház lakói szokták pocsolni a vizet rá, akkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy a vizesedést a talajvíz okozza. Ebben az esetben arról van szó, hogy az épület folyamatosan szívja magába a talajból a vizet. Ekkor olyan jelenségre is figyelmesek lehetünk, melyet úgy neveznek, salétromosodás. Ez azt jelenti, hogy a falon lévő vízből kicsapódnak az ásványi anyagok, és szemmel látható elváltozást okoznak, amely először a festésen jelentkezik, majd súlyosabb esetben a vakolatot és az épület szerkezeti elemeit rongálja. A talajvíz abban az esetben okozhat ilyen problémát, ha az épületen nincsen, vagy rossz a szigetelés.
A talajvíz okozta beázás nagyon veszélyes, hiszen, ha a problémával sokáig nem foglalkoznak, akkor az épület le is omolhat, ezzel lakhatatlanná téve azt. Páramentesítő készülék használata ebben a helyzetben olyan, mint olaj a tűzre, ugyanis az eszköz használatával gyorsítjuk a víz felszívódását!
- Nem megfelelő szigetelés
Ezzel is gyakran találkozhatunk, ugyanis a nem megfelelően szigetelt épületen is beszivároghat a víz, szinte bárhonnan. Legyen szó egy pici rongálódásról, vagy akár egy kisebb/nagyobb résről, a víz bárhol befolyhat, ami utána hatalmas fejtörést okoz gazdájának.
- Sérült tető
A tető sérülését követően, nagy esőzések során a víz fentről folyik befelé, mely szintén kellemetlen élményeket okozhat, de ebben az esetben nem kell rögtön a legrosszabbra gondolnunk, lehetséges, hogy csak egy cserép mozdult el, ami nagyon könnyen megjavítható.
- Esőelvezető rendszerek hibája, dugulása
Az ereszcsatornákat érdemes rendszeres időközönként ellenőrizni, kitisztítani, ha el szeretnénk kerülni az ereszcsatornák hibája és dugulása okozta esővízbeömlést!
- Csőtörés, vagy csőrepedés
Ez a legrosszabb eset az összes közül, mivel itt előfordulhat az is, hogy akkor történik a baleset, mikor a lakás tulajdonosai nem tartózkodnak otthonukban, és nem tudják megakadályozni a víz beömlését a lakásba.
A másik esete az, mikor a csőtörésnek, vagy repedésnek nincsenek igazán szembetűnő jelei. Ekkor foltokra lehetünk figyelmesek a falon, melyek száradásuk után sárgára színeződnek. A csőtörés figyelmeztető jelei lehetnek még a folyamatosan csöpögő csap, az alacsony, vagy szinte semmi víznyomás, és a csatornaszag. Amennyiben ezeket tapasztalja, rögtön hívjon egy szakembert!
- Dugulás
Beázást sajnos dugulás is okozhat. Amikor a WC-ből, vagy a padlóösszefolyóból ömlik a szennyvíz, az sajnos a falakat is károsíthatja és beázást okozhat. Ha azt tapasztalja otthonában, hogy dugulás következtében zubog a szennyvíz valahonnan, azonnal kérje szakember segítségét!
Kíváncsi a cikk folytatására? Maradjon velünk, hamarosan folytatjuk azokkal a teendőkkel, melyeket beázás során kell megtennünk, és adunk néhány tippet a megelőzésre is!
Úgy gondolja, hogy egy szakember segítségére lenne szüksége? Nézze meg szolgáltatásainkat weboldalamon, vagy keressen minket bizalommal a kapcsolat menüpontban található elérhetőségeink egyikén, esetleg a Facebook-on a Duguláselhárítás ügyelet, Magyar Endre Duguláselhárító felhasználónéven!